Skip to main content

PSILOCIBIN I PSILOCIN-MUSHROOMS

PSILOCIBIN I PSILOCIN - MUSHROOMS - ČURKE, VUGLJI, SHROOMS
U davnim vremenima pre poznate istorije, muškaraci žena (nepoznati istoriji) već drugi dan tumaraju bezuspešno tražeći nešto da pojedu.Već očajni, trpaju u usta neugledne stvari slične biljkama, a opet tako različite od njih. Simpatični smeđi šeširić na tankoj stabljici -nazvaćemo ga gljiva, pomisli trpajući ih u usta - možda mi utole glad,p omisli gledajući u zemlju sa koje su rasle - GLJIVE. Stvari i događaji koje će naši poznanici, nepoznati istoriji, iskusiti u narednih nekoliko časova, kao i svaki put kada pojedu tu, sada već svetu gljivu, usadiće u neolitske glave naših poznanik aideje o bogovima, o raju, inkarnacijama; pokrenuće religiju, filozofiju, medicinu i još mnogo toga što spada u poznatu modernu istoriju.
Kult konzumiranja svetih gljiva, nekada ljubomorno čuvana tajna posvećenih, održao se do današnjih dana, zajedno i sa par saveta koji se svode na - ne zloupotrebljavati meso bogova.

Psilocin i psilocibin ,alkaloidi odgovorni za psihodelično iskustvo prilikom konzumacije gljiva, posvojoj građi slični su molekulima alkaloida lsd25 i meskalina dobijenih iz ražene glavice i kaktusa “San Pedro”, tako da su im i dejstva na organizam slična.
Postoji dosta gljiva koje sadrže ove alkaloide (rod > psilocybe, conocybe,...) ali mnoge pored njih, sadrže i druge toksičnije alkaloide (muskarin), kao na primer Amanita muscaria –muhara, poznata nam iz crtanih filmova. Psihoaktivna kada se osuši, svežoj muhari jedan šeširje  letalan. - ZATO GLJIVE KONZUMIRAJTE SAMO IZ PROVERENIH IZVORA. Simptomi trovanja su sužene zenice, preznojavanje, nevoljno baljenje i slinjenje, pa sve do nevoljnog pražnjenja organa za varenje. U slučaju trovanja muscarinom, antidote je atfopin, a otrovanog treba što pre odvesti do bolnice.
Neke gljive mogu da se puše,ali uglavnom se jedu. Prilikom konzumiranja gljiva nepoznate jačine ili pri prvoj konzumaciji, poželjno je količinu podeliti na manje doze. Gljive treba jesti na prazan stomak, a poželjno je da se i alkohol ne konzumira tog i prethodnog dana zbog mogućih negativnih posledica.
Dejstvo počinje posle dvadesetak minuta do jednog sata toplotom i nekim nemirom u stomaku, koji kulminira euforijom pastelnihboja. Dolazi do promena u prostor - vreme percepciji. Kao i kod drugih snažnih halucinogena, najbitniji su mesto i okruženje u kome se konzumira gljiva. Na zatvorenoj žurci sa navijačima, u gužvi, konzumiranje halucinogena bilo bi skoro sigurno recept za nezaboravno košmarno iskustvo. Miksovanje gljiva sa alkoholom i ostalim depresorima CNS potencira njihovo depresivno delovanje. Kod psihički nedovoljno zrelih osoba i osobas  emotivnim i psiholoskim problemima, psihodelično iskustvo može da produbi problem i osobu dovede do depersonalizacije, ludila.
U slučaju košmarnih vizija - bad tripa, bitno je osobušto pre izvući iz gužve na vazduh i pokušati mu objasniti šta mu se dešava i pomoći mu da pobedi svoje demone.
Kod “borderline” tipa ličnosti, psihodelično iskustvo može poslužiti kao okidač za teža psihička stanja; trudnice u prvom tromesečju i majke koje doje, trebalo bi da se uzdrže od konzumiranja gljiva.
Gljive su vrlo starai moćna droga, blago naklona prema onima koji ih uzimaju uz dužno poštovanje, ali i brutalno surove prema onima poput: “A brate, čuo sam to čurke, ludilo! Zabodemo i par bombonica i malo DS da se ispravimo, Ej, žurka će da kida, brate…”
Naši neolitski preci su upotrebom halucinogenih biljki spoznali boga, dobro i zlo, jing i jang. Da bi iskusio nešto od stvari tako stare, da se zaboravlja da je ona postojala i pre pojma o bogu, izaberi sunčan dan i sa nekoliko prijatelja, priredi psihologičn idoručak  u iskonskoj šumi, sa mesom bogova na meniju, i NAMASTE
miniSTARS

Comments

Popular posts from this blog

Re Generacija na Rights Reporter Foundation Video Advocacy treningu

Izveštaj sa Rights Reporter Foundation Video Advocacy treninga, Budimpešta, novembar 2018 Ovog novembra, RRF organizovao je još jedan video advocacy trening u Budimpešti. Tokom pet dana treninga, učesnici iz Mađarske, Estonije, Belorusije, Češke, Poljske, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije učili su šta je video advocacy i na koji način mogu koristiti video u svojim kampanjama. Praktični deo treninga fokusirao se na snimanje i montiranje, a poslednjeg dana, učesnici su imali predavanje i radionicu o saradnji s medijima i distribuciji svojih filmova. Tokom prvog dana, Ištvan Gabor Takač i Piter Sorosi su pričali o tome šta je zapravo video advocacy, kako koristiti snimke u kampanjama, a videli smo i par primera njihovog dosadašnjeg rada, nakon čega smo prošli kroz tehničke aspekte, kako snimanja, tako i intervjuisanja. Kasnije, učesnici su podeljeni u četiri grupe, a drugog dana treninga poslati su na četiri različite lokacije kako bi počeli sa snimanjem. Jed...

#DAZNAMŠTARADIM

Kada se dogodi smrtni ishod kao posledica uzimanja droga i alkohola na muzičkom festivalu ili u klubu, mediji i javnost uglavnom se fokusiraju na činjenicu da je osoba koja je izgubila život koristila nedozvoljenu psihoaktivnu supstancu. Nakon nedavnih događaja u svetu i Evropi, ali i u Srbiji, sve češća je pojava rasprave o bezbednosti mladih usmerena na sprečavanje mladih ljude da koriste psihoaktivne supstance, od krivičnog gonjenja kada je zakonodavstvo u pitanju, do demonizacije kulture noćnog života zbog navodnog podsticanja upotrebe droga.  Iako krvično zakonodavstvo u Srbiji omogućava nadležnim organima da krivično gone organizatora događaja i/ili vlasnika mesta na kome se psihoaktivne supstance koriste, za omogućavanje upotrebe psihoaktivnih supstanci, takva zakonska rešenja su kontraproduktivna, jer posetioci muzičkih festivala i klubova uprkos kriminalizaciji koriste psihoaktivne supstance. Sa druge strane organizatori istih ne obezbeđuju programe smanjenja...