Skip to main content

Etanol (C2H6O)


Etanol, bezbojna supstanca, karakterističnog mirisa, poznatijeg kao alkohol. Pored duvana, spada među najstarije, najrasprostranjenije i najtoksičnije supstance u upotrebi. Iako odgovoran za veliki broj saobraćajnih nezgoda i zločina, i dalje je legalan i krajnje društveno prihatljiv.

Godine 3500. pre nove ere, datiran je prvi pisani trag prozvodnje alkohola u Egiptu. Spada u hipnotike – depresore centralnog nervnog sistema. Dobija se destilacijom fermentisanog voća ili povrća. Boju karakterističnu za određeni brend dobija ležanjem u posebnim drvenim buradima ili od različitih dodataka, poput boje. Unet u digestivni trakt, brzo se resorbuje u krvotok i distribuira po telu. U početku izaziova euforiju, ukida inhibicije u kontaktu sa drugim ljudima, izaziva mišićnu relaksaciju i smanjuje osetljivost na bol.

https://www.youtube.com/watch?v=RUjU0pdGog0

Već sledećih nekoliko pića, ispijenih u početnoj euforiji, uvode nas u sledeću fazu, u kojoj dominiraju negativni efekti – govor postaje nerazumljiv, teško fokusiramo pogled ili kontrolišemo impulse, a ponašanje postaje sve agresivnije. Vid nam se duplira, gubimo koordinaciju pokreta: sve nam je teže da prestanemo da pijemo, a sa svakim sledećim pićem, stanje nam se pogoršava, javljaju se mučnina i povraćanje, konfuzija, dolazi do prekida u misanom toku, pa i do gubitka svesti. U najtežim slučajevima, slede koma i smrt. Toksična dejstva alkohola na organizam osećamo i sutradan u vidu mamurluka kojim dominira dehidratacija organizma praćena teškom glavoboljom i mučninom. U slučaju ukazivanja prve pomoći alkoholisanoj osobi, prvo joj smirenim glasom recite šta planirate da ureadite. Jednom kada uđe u organizam, jedini lek protiv alkohola je prozlazak vremena potrebnog da ga jetra izmetaboliše, a vaš zadatak kao „sittera“ te osobe jeste da je sprečite sa daljim unošenjem alkohola i da se pobrinete da se ne povredi pri padu. Takođe postoji opasnost od gušenja ispovraćanog sadržaja ukoliko osoba u alkoholisanom stanju zaspi na leđima.
            Daleko najopasnije po zdravlje je hronično alkoholisanje. Tolerancija na alkohol brzo raste i dolazi do psihičke i fizičke zavisnosti. Apstinencijalni sindrom od alkohola – delirium tremens – spada među najteža psihijatrijska stanja. Dokazano je toksično dejstvo alkohola na jetru, mozak, kao i na plod kod trudnica. Pored ciroze jetre, konzumiranje alkohola povećava i rizik od karcinoma digestivnih organa. U kombinaciji sa drugim psihoaktivnim supstancama, alkohol potencira njihovo depresorno dejstvo na mozak. Učeći po modelu, deca alkoholičara mnogo češće postaju alkoholičari sledeći uočeni obrazac ponašanja. 

            Iako autoriteti tvrde da ne postoji bezbedno konzumiranje alkohola, unošenjem dva-tri pića dnevno, ne može da napravi veliku štetu. 

Comments

Popular posts from this blog

Re Generacija u Istočnoj Evropi. YODA radionice, Varšava i Kijev, 2018.

U okviru evropske mreže organizacija koje se bave mladima u povećanom riziku,  Youth Organisation for Drug Action in Europe , tim Re Generacije, proveo je poslednjih 10 dana poseti Varšavi,  i Kijevu na studijskoj poseti u okviru radionica za podizanje kapaciteta članova YODA mreže, zajedno sa još 22 mladih iz Evrope.  Nakon par sati odmora po dolasku z Varšavu nekolicina je posetila novootvorenu kancelariju Fondacije za socijalnu edukaciju I, odnedavno, SIN (Studentska inicijativa za politike prema drogama) gde smo, iz prve ruke, saznali o načinu primene metoda smanjenja štete uzrokovane drogama u Poljskoj, konkretno Varšavi, iako SIN funkcioniše i u ostalim gradovima Poljske, npr Krakov. U prostorijama njihove kancelarije smo se videli sa kolegama sa kojima smo pričali o drug checking-u koji postaje osnova njihovog outreach programa. Povodom podizanja svesti i edukacije mladih, SIN i FES su organizovali info pult u okviru #afterparti kapmanje I projekta,   i postavili

Za bezbednija noćna okruženja, Drugstore i Re Generacija Beograd za Tbilisi!

  11. maja policija Gruzije napravila je raciju u čuvenom klubu Bassiani i Cafe Galery, u glavnom gradu Tbilisiju. Zvanično navedeni razlog za napad su nedavni smrtni slučajevi vezanih za droge i optužbe za trgovinu drogom. Klub Bassiani je bio pod rastućim pritiskom desničarskih grupa nakon što je pet mladih umrlo u poslednje 3 nedelje, nakon sto su nenamerno konzumirali fentanil koji je bio adulterant supstancama koje su koristili. Specijalne policijske snage blokirale su klub noć 11. Maja iako je Bassiani je objavio izjavu na svojoj Facebook stranici tvrdeći da ovi mladi nisu bili u njihovom klubu i da Bassiani nema nikakve veze sa ovim slučajevima smrti. Prema svedocima, specijalne policijske snage upale su u klub sa pendrecima i sa mitraljezima, blokirale ga dok su muzičari i publika bili zarobljeni u istom. Dva osnivača kluba su uhapšena. Gruzijske vesti Civil.de izveštavaju da su naoružana policija napravila raciju na lokaciji oko 1am i uhapsila 8 ljudi, dok se na dr