Skip to main content

MDMA (C11H15NO2)


MDMA (3,4-methylenedioxymethamphetamine), je smeđi  kristal izuzetno gorkog ukusa, lako rastvoriv u vodi, sintetisan i patentiran  1912. godine od strane  nemačke farmaceutske kuće Merck. Pošto mu nisu pronašli primenu, “patent” je ostao zaboravljen sledećih pedesetak godina, dok CIA 1953. godine nije pokušala da ga iskoristi u svojim eksperimentima kao serum istine.


Svoju renesansu doživljava kada ga sedamdesetih godina prošlog veka resintetizuje Aleksandar Šulgin i predstavi svetu kao empatogen sa izuzetnim potencijalom u psihoanalizi. Međutim posle Niksonove objave rata drogama, većina supstanci sa psihoaktivnim dejstvom stavljana je na listu zabranjenih supstanci, pa je i MDMA ista sudbina zadesila 1985. godine.

Svoju drugu renesansu MDMA, sada pod imenom extazi, doživljava osamdesetih godina prošlog veka, sa pojavom acid hausa i rejv supkulture. Najčešće se uzima oralno u obliku tablete karakterističnog oblika, ili rastvoren u piću, dok  injektiranje i šmrkanje baš i nije preporučljivo zbog dejstva na sluzokože i okolna tkiva. Neki od korisnika, u cilju povećanja seksualnog užitka, preporučuju analnu aplikaciju MDMA rastvorenu u mililitar, dva tople vode.

Ukoliko koristite supstancu visokog procenta čistoće light doze su u rasponu od 40mg-75mg, dok je nekna uobičajena doza od 60mg-125mg, pa i do 150mg. Sve preko 150mg spada u jake doze, dok se 200mg+ već smatra heavy dozom. Dejstvo mu počinje od 20 do 70 minuta nakon oralnog konzumiranja, u zavisnosti od toga koliko je stomk prazan, i traje nekoliko časova.

Polovinom devedestih godina prošlog veka, pa sve do 2000. godine kvalitet ekstazija u Srbiji bio je na zavidnom nivou, dok kasnijih godina paralelno sa padom cene dolazi i do pada kvaliteta, a u tabletama na tržištu sve je manji procenat MDMA, a sve veće prisustvo nekih jeftinijih supstanci. Poslednjih godina na tržištu se ponovo pojavljuju tablete sa visokim procentom aktivne supstance, što ljude navikle da uzimaju po nekoliko komada može dovesti u ozbiljnu opasnost. Zato ako koristite tabletu extazija sa kojom se do sada niste sreli, potražite je u bazi podataka i proverite o čemu se radi na linku: http://www.ecstasydata.org/results.php?high_dose_mdma=1

Dakle, pošto se resorbuje i krene da struji telom, MDMA izaziva povišeno lučenje dopamina i oksitocina, hormona odgovornih za stvaranje sreće i euforije. Odatle i potiče naziv extazi jer korisnik prelazi u “alternativno” stanje svesti sa izuzetnim  emotivnim i senzualnim prizvukom, karakterističnimrazumevanjem i ljubavlju za sebe i sve oko sebe. Dolazi do ukidanja inhibicija, postajete komunikativniji i lako se identifikujete i sa totalnim strancem.


Uzimanje ponovljenih dozapovećava mogućnost intoksikacijei troši rezerve dopamina i oksitocina, što vas može odvesti ka depresivnim i letargičnim stanjima. Od neželjenih dejtava na organizam javljaju se mučnina, gubitak apetita,grčenje viličnih mišića, hipertermija, povišeni krvni pritisak, dehidratacija, ponekad konvulzije. Hipertermija(toplotni udar) u kombinaciji sa dehidratacijom i alkoholom najčešći je uzrok smrti povezanih sa konzumiranjem MDMA.



POSEDOVANJE OVE SUPSTANCE JE KAŽNJIVO PO ZAKONU REPUBLIKE SRBIJE

Comments

Popular posts from this blog

Re Generacija u Istočnoj Evropi. YODA radionice, Varšava i Kijev, 2018.

U okviru evropske mreže organizacija koje se bave mladima u povećanom riziku,  Youth Organisation for Drug Action in Europe , tim Re Generacije, proveo je poslednjih 10 dana poseti Varšavi,  i Kijevu na studijskoj poseti u okviru radionica za podizanje kapaciteta članova YODA mreže, zajedno sa još 22 mladih iz Evrope.  Nakon par sati odmora po dolasku z Varšavu nekolicina je posetila novootvorenu kancelariju Fondacije za socijalnu edukaciju I, odnedavno, SIN (Studentska inicijativa za politike prema drogama) gde smo, iz prve ruke, saznali o načinu primene metoda smanjenja štete uzrokovane drogama u Poljskoj, konkretno Varšavi, iako SIN funkcioniše i u ostalim gradovima Poljske, npr Krakov. U prostorijama njihove kancelarije smo se videli sa kolegama sa kojima smo pričali o drug checking-u koji postaje osnova njihovog outreach programa. Povodom podizanja svesti i edukacije mladih, SIN i FES su organizovali info pult u okviru #afterparti kapmanje I projekta,   i postavili

Za bezbednija noćna okruženja, Drugstore i Re Generacija Beograd za Tbilisi!

  11. maja policija Gruzije napravila je raciju u čuvenom klubu Bassiani i Cafe Galery, u glavnom gradu Tbilisiju. Zvanično navedeni razlog za napad su nedavni smrtni slučajevi vezanih za droge i optužbe za trgovinu drogom. Klub Bassiani je bio pod rastućim pritiskom desničarskih grupa nakon što je pet mladih umrlo u poslednje 3 nedelje, nakon sto su nenamerno konzumirali fentanil koji je bio adulterant supstancama koje su koristili. Specijalne policijske snage blokirale su klub noć 11. Maja iako je Bassiani je objavio izjavu na svojoj Facebook stranici tvrdeći da ovi mladi nisu bili u njihovom klubu i da Bassiani nema nikakve veze sa ovim slučajevima smrti. Prema svedocima, specijalne policijske snage upale su u klub sa pendrecima i sa mitraljezima, blokirale ga dok su muzičari i publika bili zarobljeni u istom. Dva osnivača kluba su uhapšena. Gruzijske vesti Civil.de izveštavaju da su naoružana policija napravila raciju na lokaciji oko 1am i uhapsila 8 ljudi, dok se na dr