Skip to main content

Amfetamin/metamfetamin (C9H13N)

Amfetamin/metamfetamin (alfa methylphenethylamin) u zavisnosti od oblika u kome se nalazi beli ili žućkasti, masni prah ili bezbojni kristal(metamfetamin je kristalizovana, samim tim i potentnija i čistija forma amfetamina) oštrog mirisa, rastvoriv u vodi. U zavisnosti od supstanci sa kojima je miksovan, može imati i formu paste. Prvi put ga u Nemačkoj sintetiše 1887 rumunski hemičar Lazar Edeleanu, dok japanski hemičar Nagai Nagayoshi, šest godina kasnije sintetiše metamfetamin. Akiro Ogata, takođe japanski hemičar 1919. godine sintetiše kristal met.

Malo je supstanci u istoriji imalo toliko raznovrsnu primenu. U početku predstavljen kao sjajan bronhodilatator-lek protiv astme Benzedrin inhalator, sa izbijanjem drugog svetskog rata postaje, negde više,negde manje tajno, pokretačko gorivo svih vojsk na frontu. O masovnosti upotrebe govori podatak da je Nemačka od aprila do jula 1940. godine proizvela 35000000 tableta. Naročito popularna bila je Panzerschokolade, "tenkovska čokolada", mešavina dva stimulansa, amfetamina i čokolade. Kada se spomenu javne ličnosti i upotreba amfetamina, većini ljudi prva misao neće biti Adolf Hitler, koji je svakodnevno inhektirao amfetamine. Sa završetkom rata amfetamin i njegovi derivati doživljavaju novi procvat. Tokom sezdesetih godina proslogr veka koriste ih svi, od domaćica nezadovoljnih svojom linijom, preko vozača i pilota, moto bandi, do studenata, uvek u problemu sa snom. Prva upotreba u rekreativnom setingu vezuje se za Mančesterski klub Twisted wheel i mod subkulturu. Taman kada se učinilo da je granica samo nebo, početkom poslednje decenije dvadesetog veka, stavljen je na crnu listu u većini zemalja. Jedan od izuzezaka je Severna Koreja, gde je potpuno legalan, pa ko voli.... Pored posetilaca različitih muzičkih događaja, izrabljivanih radnika na dalekom istoku, trenutno najveći potrošač amfetamina je Islamska država-ISIS. 


Putevi unosa su najrazličitiji, od oralnog, daleko najbezbednijeg, preko nazalnog, pušenjem, do injektirajućeg. Unešen u organizam deluje na dopamin i norepinefrin, hormone odgovorne za euforiju, zadovoljstvo i budnost. U zavisnosti od oblika u kome se unosi, kao i puteva unosa razvija srednju, do snažne psihičke zavisnosti, naročito kristal met i metamfetamin unešeni pušenjem ili injektiranjem.


 Doziranje takođe zavisi od oblika i puta unosa oralna light doza amfetamina je 
Nazalna prosečna doza je oko 50mg, kod osoba u rekreativnom setingu, dok se sve preko 200, 250mg već smatra ozbiljnim dozama.



POSEDOVANJE OVE SUPSTANCE JE KAŽNJIVO PO ZAKONU REPUBLIKE SRBIJE

Comments

Popular posts from this blog

I Know What I Did Last Year: “My Summer of PEP”

Read the story of Bojan Arsenijević’s (NGO Re Generation, Serbia) influencing experience about taking PEP, or post-exposure prophylaxis, which represents a combination of antiretroviral drugs that minimises the possibility of infection after accidental exposure to a potentially infectious material. Another 1st of December went by, one of just a few days during the year when you can read or hear a story about HIV in Serbia. Every year on this day, data from the Institute of Public Health is released, with this year’s reporting 105 new cases, with a total of 3585 patients that have been affected since the onset of the epidemic in 1985, of which 1884 have AIDS. I am finally using this opportunity to write the article that has been on my mind for more than a year. Ever since the onset of the HIV epidemic in the early 1980s, people living with HIV have faced various stigmas, including problems, accusations, and rejections, even by professionals from different institutions and NG

Re Generacija na Rights Reporter Foundation Video Advocacy treningu

Izveštaj sa Rights Reporter Foundation Video Advocacy treninga, Budimpešta, novembar 2018 Ovog novembra, RRF organizovao je još jedan video advocacy trening u Budimpešti. Tokom pet dana treninga, učesnici iz Mađarske, Estonije, Belorusije, Češke, Poljske, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije učili su šta je video advocacy i na koji način mogu koristiti video u svojim kampanjama. Praktični deo treninga fokusirao se na snimanje i montiranje, a poslednjeg dana, učesnici su imali predavanje i radionicu o saradnji s medijima i distribuciji svojih filmova. Tokom prvog dana, Ištvan Gabor Takač i Piter Sorosi su pričali o tome šta je zapravo video advocacy, kako koristiti snimke u kampanjama, a videli smo i par primera njihovog dosadašnjeg rada, nakon čega smo prošli kroz tehničke aspekte, kako snimanja, tako i intervjuisanja. Kasnije, učesnici su podeljeni u četiri grupe, a drugog dana treninga poslati su na četiri različite lokacije kako bi počeli sa snimanjem. Jed