Skip to main content

Prevencija overdosa -

Toplotni udar/ Koma položaj

Toplotni udar nastaje kao rezultat naglog, prekomernog povećanja telesne temperature i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama. Obično se javlja kad je povećana vlažnost vazduha jer je u takvim uslovima otežano znojenje. Temperatura tela stalno raste i doseže vrednost i do 40. podeoka Celzijusove skale.
Toplotni udar nastaje naglo i bez najave – iznenadnim kolapsom i padom krvnog pritiska. Ukoliko ovakvo stanje potraje može doći do trajnih oštenja i neuroloških poremećaja, pa i kome. Organizam se u ovakvoj situaciji brani sistemskom reakcijom, koja može prouzrokovati stanje šoka.
Simptomi:
-          Vrtoglavica
-          Žeđ
-          Malaksalost  grčevi
-          Slabost
-          zujanje u ušima, pulsiranje u grudima

Prva pomoć kod toplotnog udara: Mora se brzo intervenisati i početi sa raslađivanjem. Osobu skloniti u stranu, obezbediti joj vazduh,skinuti višak odeće i rashlađivati hladnom vodom. Jako je bitno nadoknaditi tečnost i minerale. Pozovite hitnu pomoć.

Koma položaj: u stanju duboke nesvesti svi telesni mišići omlitave. U slučaju da onesvešćeni leži na leđima dolazi do spuštanja donje vilice i jezika koji može zatvoriti disajni put. Osobu bez svesti okrenuti na bok, podupreta rukom i nogom sa glavom zabačenom unzadat. Time se obezbeđuje prohodnost disajnog puta.

Comments

Popular posts from this blog

Re Generacija na Rights Reporter Foundation Video Advocacy treningu

Izveštaj sa Rights Reporter Foundation Video Advocacy treninga, Budimpešta, novembar 2018 Ovog novembra, RRF organizovao je još jedan video advocacy trening u Budimpešti. Tokom pet dana treninga, učesnici iz Mađarske, Estonije, Belorusije, Češke, Poljske, Rumunije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije učili su šta je video advocacy i na koji način mogu koristiti video u svojim kampanjama. Praktični deo treninga fokusirao se na snimanje i montiranje, a poslednjeg dana, učesnici su imali predavanje i radionicu o saradnji s medijima i distribuciji svojih filmova. Tokom prvog dana, Ištvan Gabor Takač i Piter Sorosi su pričali o tome šta je zapravo video advocacy, kako koristiti snimke u kampanjama, a videli smo i par primera njihovog dosadašnjeg rada, nakon čega smo prošli kroz tehničke aspekte, kako snimanja, tako i intervjuisanja. Kasnije, učesnici su podeljeni u četiri grupe, a drugog dana treninga poslati su na četiri različite lokacije kako bi počeli sa snimanjem. Jed

#DAZNAMŠTARADIM

Kada se dogodi smrtni ishod kao posledica uzimanja droga i alkohola na muzičkom festivalu ili u klubu, mediji i javnost uglavnom se fokusiraju na činjenicu da je osoba koja je izgubila život koristila nedozvoljenu psihoaktivnu supstancu. Nakon nedavnih događaja u svetu i Evropi, ali i u Srbiji, sve češća je pojava rasprave o bezbednosti mladih usmerena na sprečavanje mladih ljude da koriste psihoaktivne supstance, od krivičnog gonjenja kada je zakonodavstvo u pitanju, do demonizacije kulture noćnog života zbog navodnog podsticanja upotrebe droga.  Iako krvično zakonodavstvo u Srbiji omogućava nadležnim organima da krivično gone organizatora događaja i/ili vlasnika mesta na kome se psihoaktivne supstance koriste, za omogućavanje upotrebe psihoaktivnih supstanci, takva zakonska rešenja su kontraproduktivna, jer posetioci muzičkih festivala i klubova uprkos kriminalizaciji koriste psihoaktivne supstance. Sa druge strane organizatori istih ne obezbeđuju programe smanjenja šte